Podróże w czasie pandemii: Quedlinburg

Miasteczko o trudnej do zapamiętania nazwie Quedlinburg jest położone nad rzeką Bode w pobliżu północnej granicy gór Harzu. 

Zniszczenia II wojny światowej ominęły Quedlinburg, dzięki czemu do czasów obecnych zachowało się  stare sredniowoeczne miasto. Po wojnie wiele budynkow popadlo w ruine i nie reprezentowalo sie zbyt dobrze. Jednak po zjednoczeniu Niemiec zainwestowano znacznie w renowacje, i wynik tych staran jest naprawde imponujacy. W 1994 roku zabytkowe stare miasto w Quedlinburgu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W obrębie starego miasta zachowały się trzy gotyckie kościoły oraz przeszło 1300 zabytkowych domów w wiekszosci z muru pruskiego. 


W centrum znajduje sie rynek otoczony kamienicami, w ktorych ze względu na turystyczny charakter miasta usadowionych jest wiele kafejek i restauracji. 

Tutaj znajduje się też renesansowy ratusz z figura Rolanda. W średniowieczu stawiano posągi Rolanda jako znak wolności w wielu miastach Europy. Symbolizowały one niezależność miasta oraz prawo do wolnego handlu. Roland z Quedlinburg pochodzi prawdopodobnie z poczatku XV wieku i świadczy o znaczeniu tego miasta w tym okresie.

W południowo-zachodniej części miasta znajduje się  wzgórze z  rozległym kompleksem zamkowo-klasztornym. Jego główną budowlę stanowi okazała kolegiata św. Serwacego (Stiftskirche St. Servatius) z przełomu XI i XII wieku. Stanowi ona  jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej na terenie Niemiec. Wewnątrz kościoła można zwiedzic kryptę stanowiąca miejsce spoczynku Henryka I Ptasznika i jego żony Matyldy, a także skarbiec. Niestety w czasie naszego pobytu były prowadzone tam obszerne prace budowlane i odpowiednio zwiedzanie było bardzo ograniczone.



Widok z góry na miasto był jednak piękny.



Komentarze