Tunezja - Kairouan

Kairouan to czwarte pod względem znaczenia święte miasto Islamu. Wielki Meczet wpisany w 1988 roku na Listę Dziedzictwa UNESCO jest do dziś celem pielgrzymek wiernych z całej Afryki. 
Do głównych atrakcji turystycznych w Kairouan potrzebny jest bilet wstępu. Kosztuje on 12 dinarów i w jego ramach można zwiedzić między innymi Zbiorniki Aghlabidów, Wielki Meczet i Mauzoleum  Berberów (Sidi Sahbi). Niestety na zwiedzanie Kairouan nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc dużo więcej tez nie zobaczyliśmy.
Kairouan otoczony był w przeszłości murami z których do dzisiaj pozostało okolo 7 km, w tym cztery bramy wejściowe do miasta: Bab al-Tunis, Bab al-Choubka, Bab al-Dżadid i Bab asz-Szuhada. Poza murami medyny w pobliżu Wielkiego Meczetu można podziwiać również malowniczy cmentarz Ouled Farhane z bielonymi wapnem tradycyjnymi nagrobkami.

Do najstarszych zachowanych budowli świeckich należą Zbiorniki Aghlabidów zbudowane w 860 roku jako część ówczesnego systemu hydrotechnicznego. Zbierano w nich deszczówkę aby być niezależnym od okresów suszy.
Inna atrakcją związaną z woda jest studnia Bir Baruta. Jest to piętrowa budowla, w której ogromne koło czerpakowe porusza, chodzący w kieracie wielbłąd. Obecnie nie ma ona znaczenia gospodarczego i jest jedynie atrakcją turystyczna. Niestety wejścia do tego budynku nie udało mi się znaleźć.
W mieście znajduje się w sumie ponad sto meczetów. Jednak są one dla „niewiernych”, podobnie jak w całym Maghrebie – arabskim afrykańskim Zachodzie, niedostępne. Można je podziwiać tylko z dziedzińców oraz progów drzwi prowadzących do wnętrz. Kobiety muszą przy tym zakryć głowę... wystarczy do tego jednak nawet kaptur kurtki. Największym, a zarazem najciekawszym, jest Wielki Meczet Sidi Okba. Obecna budowla wzniesiona została w IX wieku pod rządami Aghlabidów. Dziedziniec wyłożony jest marmurową posadzką i otoczony arkadami oraz kolumnadami. Pośrodku dziedzińca znajduje się otwór, którym woda deszczowa spływa do znajdujących się pod meczetem cystern z IX w.


Drugim wartym zobaczenia meczetem w mieście jest meczet Sidi Sahbi położony przy grobie przyjaciela proroka Mahometa Abu Zama El-Belawiego. Ten kompleks budynków wyłożony jest barwnymi kafelkami z ornamentami w stylu osmańskim.

Kairouan słynny jest ze swoich dywanów jak również słodkich przekąsek "makroud", czyli słodkich (a nawet bardzo słodkich), ciasteczek wypełnione masą daktylową.

Komentarze