Teneryfa / Część północno-wschodnia

Santa Cruz de Tenerife jest stolicą Teneryfy. Położone jest w północnej części wyspy. Miasto to przejęło miano stolicy dopiero w roku 1822. Do tego czasu było ono jedynie niewielką miejscowością i ma historycznie niewielkie znaczenie. Moim zdaniem miasto to nie jest specjalnie interesujące. Malowniczym miejscem jest położony na wybrzeżu Plaza de Espana z marmurową fontanną. Na placu zobaczyć można pomnik Cruz de los Caidos – ku czci poległych w czasie hiszpańskiej wojny domowej. 


Warto również zobaczyć targ Mercado de Afrika, kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción wybudowany już w 1502 roku oraz ukończone dopiero w 2003 r. Auditorio de Tenerife - salę koncertową przypominającą Operę z Sydney.
Znacznie ciekawszym miastem jest dawna stolica Teneryfy San Cristobal de la Laguna, potocznie nazywane „La Laguna”. Nazwa wywodzi się od osuszonej tu w 1837 roku naturalnej laguny, nad którą zostało założone. Starówka La Laguny została w 1999 roku zapisana na Listę Światowej Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje sie tutaj wiele budynków z czasów kolonialnych jak np. Casa del Corregidor, Casa de la Alhonhiga czy Casa de los Capitanes, w której mieści się biuro informacji turystycznej. Interesujący jest rowniez Palacio de Nava zbudowany w 1585 roku.
Palazio de Nava
Casa de los Capitanes
Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion wybudowana w 1497 roku jest pierwszym kościołem La Laguny. Warto odwiedzić rowniez katedrę Catedral de San Cristóbal de La Laguna wybudowaną jednak już na początku XX wieku.
Catedral de San Cristóbal de La Laguna
Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion












Na placu Plaza del Adelantando w cieniu imponujących drzew można zrobić przerwę w zwiedzaniu.

Wschodnia część wyspy to jednak przede wszystkim Park Narodowy Anaga. Obszar tego parku był tez w przeszłości wulkanem, Jednak aktywność wulkaniczna tej części wyspy jest już dawno przeszłością, tak wiec przyroda dominuje styl parku. 
Droga przez góry Anaga nie należy do najtrudniejszych na Teneryfie niemniej jednak drogi są kręte, wąskie i bardzo strome. Wynagradzane to jest jednak wspaniałymi widokami. Niestety nie ma tu zbyt dużo punktów widokowych, tak więc zdjęcia można w większości pstrykać jedynie z okna samochodu. 


Ale oczywiście i punkty widokowe się znalazły :-)

Kierując się w północną część pasma Anaga przejeżdża się przez malowniczą miejscowość Taganana. Stąd droga prowadzi dalej na północne wybrzeże wyspy. Playa Roque to kamienista plaza w tej części wyspy. Turystów na plaży raczej tu się nie zobaczy, ale widoki są niesamowite.

Warto tutaj zrobić dłuższy postój i zjeść w jednej ze znajdujących się tutaj knajpek obiad. Serwowane są głównie typowe potrawy kanaryjskie. My wybraliśmy rybę z kartofelkami po kanaryjsku, czyli w łupince i otoczce solnej.

Na południowy zachód od Santa Cruz de Tenerifa znajdują się jeszcze dwa ciekawe miasta, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Candelaria. Znajduje sie tu Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii (Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria). Bazylikę tą zbudowano w połowie XX wieku i jest ona celem pielgrzymek katolickich. We wnętrzu znajduje się figurka Matki Bożej z Candelarii, która według legendy została znaleziona w morzu przez Guanczów jeszcze przed przybyciem Hiszpanów.
Na placu przed bazylika wzdłuż wybrzeża znajduje się 9 figur przedstawiających dawnych królów Guanchow.
Kolejnym ciekawym miejscem jest  Guimar i znajdujące się tutaj piramidy. Tak naprawdę nikt nie wie, kto je postawił. Niemniej jednak jest to malownicze miejsce. Znajduje się tutaj rowniez ogród botaniczny z wieloma rodzimymi gatunkami roślin.









Komentarze