Kreta, pazdziernik 2017

Ferie jesienne spędziliśmy dla odmiany na Krecie. To był nasz pierwszy urlop w Grecji. Mieszkaliśmy w Chersonissos w Hotelu Silva Beach. To był naprawdę świetny wybór. Przynajmniej o tej porze roku. Hotel położony bezpośrednio nad morzem i praktycznie w centrum miasta. 


Na Krecie nie ma specjalnie szerokich piaszczystych plaż. Większość plaż znajduje się w zatokach i są to plaże kamieniste. Niemniej jednak bardzo malownicze.

Chersonissos to miejscowość czysto turystyczna. Historyczne "stare miasto" znajduje się kilka kilometrów dalej wgłąb wyspy. Na piechotę można zrobić przyjemna wędrówkę.



Aby zwiedzić wyspę wynajęliśmy samochód i zrobiliśmy kilka wycieczek. 

Wycieczka 1.
Knossos jest oczywiście miejscem, które każdy turysta na Krecie musi zobaczyć. Stary pałac minorski odrestaurowany na początku 20-tego stulecia w stylu "disneylandu" przez Sir Arthur Evans. Warto tutaj zrobić wycieczkę z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej na temat historii Krety i kultury Minorskiej. My wynajęliśmy przewodnika na miejscu. Koszty takiego prywatnego przewodnika to 80 EUR.


Wycieczka 2. 
Kolejna wycieczka zaprowadziła nas do Agios Nicolaos i Kritsa.
Warte zobaczenia są tu niewątpliwie:
Panagia Kera: niewielki bizantyjski kościół pochodzący z XIII-XIV wieku położony ok. 1 km. od miejscowości Kritsa. Można tutaj obecnie podziwiać ciekawe bizantyjskie freski. Wejście jest płatne, a cena biletu wynosi 2€. Można także robić zdjęcia, jednak bez lampy.


Kritsa: malownicza i jedna z najstarszych miejscowości na Krecie, obecnie jednak mocno nastawiona na turystów. Wiele butików z wyrobami z Krety oraz oczywiście tawern i barów.
Lato: Ruiny tego starożytnego miasta znajdują się również niedaleko Krista. Z tego miejsca jest fantastyczny widok na góry i zatokę Mirambello. Na zwiedzanie jednak warto zaopatrzyć się w dobrą ochronę przed słońcem. Wstęp na teren wykopalisk jest również płatny i wynosi 2 EUR.
Agios Nicolaos: Jednym z bardziej malowniczych miejsc jest jezioro Voulismeni znajdujące się w centralnym miejscu Agios Nikolaos. Obecnie jest ono połączone kanałem łączący z morzem. Na jego brzegu znajduje się wiele tawern, kawiarenek i restauracji. Można skosztować tu wszelkiego rodzaju specjały kuchni greckie.

Wycieczka 3.
Będąc na Krecie oczywiście należy zobaczyć tez Heraklion. Przypuszcza sie, że początki tego miasta mogą sięgać aż 2000 roku p.n.e. Miasto było w swojej historii często niszczone w wyniku walk rożnych zaborców. Tak wiec z wcześniejszych epok nie zachowały się praktycznie żadne zabytki. Jedynie z czasów weneckich można znalezc jeszcze kilka budowli.
Warte zobaczenia są tutaj:
Muzeum Archeologiczne, to jedno z najważniejszych muzeów w Grecji. Stała ekspozycja muzeum zawiera unikalne dzieła sztuki i historii kreteńskiej pochodzące z wykopalisk ze środkowej i wschodniej części wyspy. Obejmuje wszystkie okresy historii i prehistorii Krety z zakresu 5500 lat począwszy od neolitu do czasów rzymskich. Kupując bilet do Knossos warto od razu kupić wspólny bilet do tego muzeum. W tym wypadku płaci się jedynie 1 EUR więcej. 

Twierdza Rocca al Mare - Koules, malowniczo położona twierdza, zbudowana przez Wenecjan i w czasach późniejszych zmodyfikowana i używana przez wojska tureckie okupujące Kretę. Ze szczytu tej twierdzy rozpościera się piękna panorama na  port i miasto. W ostatnich latach twierdza została wyremontowana i jest dostępna dla turystów. 

Stary wenecki port wraz z arsenałami 
Kościół św. Tytusa (Agios Titos) 
Loggia Wenecka - najładniejszy wenecki budynek w Heraklionie
Wcieczka 4
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m. W tym regionie rozwija się od tysiącleci rolnictwo, ze względu na najżyźniejsze gleby na Krecie. Podstawowym atutem tego miejsca są niesamowite widoki, jakie rozpościerają się z przełęczy prowadzących na tan płaskowyż. 
Warto tutaj zwiedzic:
Jaskinie Dikte (Psychro), według mitologi greckiej miejsce narodzin Zeusa. Wejście do jaskini znajduje się około 200 metrów powyżej parkingu. Sa dwie drogi prowadzące na gore: kamiennymi schodami lub szerszą, lepiej rozbudowaną drogą. Moim zdaniem trasa schodami jest bardziej malownicza i korzysta z niej mniej turystów. Można  skorzystać też z usług osiołków, które można wynająć w okolicach parkingu. W jaskini można podziwiać liczne stalaktyty i stalagmity jak i podziemne jeziorko. Jaskinia jest dobrze przygotowana na turystów. Wnętrze jest oświetlone a zejście na dno poprowadzone jest betonowymi schodami.








Klasztor Vidiani, niewielki klasztor zbudowany w 19. wieku.


Wiatraki i Homo Sapiens Museum, znajdujące się na drodze prowadzącej z Lasithi do Heraklionu w okolicy miejscowości Kera. My akurat mieliśmy mało szczęścia i wiatraki były skryte w głębokiej mgle.





Wcieczka 5.
Warto zrobić również wycieczkę do Malia. Jadąc od strony Heraklionu pierwszym obowiązkowym punktem jest Gortyna. Gortyna była w czasach rzymskich ważną metropolią i z tych czasów pochodzi większość budowli. Na tym terenie ludzie mieszkali jednak już od końcówki neolitu i znaleziono tu także pozostałości budowli minorskich. Na terenie wykopalisk można podziwiać miedzy innymi  świątynię św. Tytusa, rzymski odeon i wystawę rzeźb.


Kolejnym punktem wycieczki są ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos. Pałac jest położony w bardzomalowniczym  miejscu. Wzniesiony na wschodnim zboczu góry Kastri, z widokiem na rozległą dolinę Messara oraz pasmo górskie. To co obecnie widać, to przede wszystkim ruiny Drugiego Pałacu postawionego na pozostałościach Pierwszego. Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 r. p.n.e., uległ jednak zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten rejon 200 lat później.


I tak dojeżdżamy do Matala, miasta będącego jednym z największych ośrodków turystycznych w południowej Krecie. W październiku na szczęście tego tłumu turystów już nie widać i miejsce na parkingu można znalezc bez problemu. W czasach neotlitycznych w skalach zostały tutaj wydrążone jaskinie mieszkalne. Rzymianie w czasach późniejszych wykorzystywali te jaskinie jako miejsca pochowku. W latach 60-tych te jaskinie odkryli hipisi. Obecnie jaskinie te as niezamieszkałe i dostępne dla turystów. Jednak do zwiedzania warto nałożyć wygodne buty. Chociaż turystów w klapkach tez widać i aż dziw bierze, ze jak do tej pory nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.




Wycieczka 6
Krotki popołudniowy wypad do jaskini Skotino.



Wycieczka7
Popołudniowa wycieczkę zrobiliśmy również do ruin trzeciego pod względem wielkości minojskiego pałacu w Malia. Za czasów świetności pałac obejmował powierzchnię 7500 m kw. Charakterystyczną cechą pałacu był centralny, duży dziedziniec otoczony teatrem, sanktuariami, pomieszczeniami królewskimi, warsztatami oraz magazynami, których fragmenty można dzisiaj oglądać.Teren wykopalisk znajduje się częściowo pod dachem, aby chronić pozostałości.





Komentarze